Історія Дірекції пересувних циркових колективів України - ДП "Дирекція пересувних циркових колективів України"

Перейти до вмісту

Головне меню:

Про цирк

Історія Дирекції

Державне підприємство «Дирекція пересувних циркових колективів України» є державною організацією та підпорядкована Міністерству культури  України.
До складу Дирекції входить 8 циркових колективів ( штат – 263 одиниць). Умови роботи циркових колективів носять постійний роз'їзний характер, тобто щоденно переїжджають з одного місця гастролей в інший, де проводять циркові вистави для жителів сіл, селищ, районних і обласних центрів, де відсутні стаціонарні цирки. Також проводять циркові вистави безкоштовно дітям-інвалідам, дітям – «чорнобильцям», дітям – сиротам та іншим, матеріально незахищеним дітям, за що систематично колективи отримують письмові подяки від керівництва районів.

    За 6
8 років свого існування Дирекція перенесла ряд реорганізаційних змін і змін місця розташування.

    Українська група «Цирк на сцені» (група атракціонів № 5) створена 29.07.1950 р. (м. Москва) і була підпорядкована ВТПО «Союздержцирк».

    31.01.1972 р. Українська група «Цирк на сцені» перейменована в Дирекцію українських колективів «Цирк на сцені» ВТПО «Союздержцирк».

    16.12.1991р. Дирекція українських колективів «Цирк на сцені» ВТПО «Союздержцирк»  перейменована в Дирекцію пересувних циркових колективів України і перейшла в підпорядкування Міністерства культури України, а згодом ввійшла в склад ТО «Державна циркова компанія України».

    07.02.2007р. Дирекція пересувних циркових колективів України перейменована в Державне підприємство «Дирекція пересувних циркових колективів України» і на даний час підпорядкована Міністерству культури і туризму України. Основними напрямками діяльності Дирекції є: збереження та розвиток національного циркового мистецтва.

    За роки своєї творчої циркової діяльності Дирекція постійно проводила показ та пропаганду українського циркового мистецтва, як на території України, так і за її межами. Неодноразово артисти Дирекції побували на гастролях в Польщі, Чехії, Ізраїлі, Кіпрі, Франції, Німеччині, Китаї, Лівані і республіках колишнього Союзу РСР.
      Протягом всього творчого існування Дирекція займала призові місця серед Дирекцій ВТПО «Союздержцирк», як високорентабельна творча циркова організація.
    Її артисти систематично приймали участь в оглядах-конкурсах циркового мистецтва, де неодноразово нагороджувалися  Почесними грамотами та Дипломами. Високим досягненням в процвітанні циркового мистецтва була участь артистів Дирекції в червні 1989р. в місті Ворошиловграді в огляді-конкурсі, присвяченому 70-річчю Радянського цирку. За великі творчі досягнення Дирекції присвоєна перша премія і звання Лауреата Всесоюзного конкурсу.
    Теперішній творчий  склад Дирекції направляє всі зусилля для розвитку Українського національного циркового мистецтва,  готуючи нові номери та атракціони для подальшої їх роботи в циркових колективах, також вдосконалюється професійний рівень раніше випущених номерів.
    Циркові програми колективів дуже різноманітні, феєричні та масштабні, де править Його Величність трюк... Артисти своєю професійністю, легкістю виконання складних трюків заряджають глядачів своїм задором, щирістю виконання, дарують радість, бадьорість, гарний настрій та прекрасну майстерність.
     В програмах представлена вся різноманітність циркових жанрів: повітряні гімнасти, акробати, жонглери, еквілібристи, номери оригінального жанру, антипод, каучук, ілюзія, фокуси, факіри, йоги, клоуни, тощо. В програмах приймають участь різноманітні дресировані тварини: ведмеді, поні, крокодили, удави, верблюди, дикобрази, собачки, мавпи та інші. Циркові програми колективів Дирекції проходять на високому художньо-професійному рівні.
    Молоді артисти – випускники Київського коледжу естрадного та циркового мистецтва та інших міст приходять в Дирекцію в надії з повною віддачею реалізувати знання, майстерність, які отримали, а наша задача – створити їм для цього відповідні умови.
    
    За роки свого існування Дирекція вирощувала молоде покоління творчого складу і дала путівку в циркове життя сотням артистів цирку і особисто виростила дюжину заслужених артистів, деякі із них і сьогодні разом з молодими артистами прославляють творчий український цирк і несуть циркову культуру в маси незалежної України.

  Ми пишаємося такими ветеранами, як:

1. Фоменко Володимир Семенович.
Народився 28.08.1921р. в м. Анагін Ростовської області. Артист номеру «Акробати - вольтижери». В 1939 р. поступив до Московського державного циркового училища. З 1941р. по 1946р. був учасником Великої Вітчизняної війни. З 1946р. продовжував навчання в училищі, створював номер «Акробати-вольтижери». В 1965р. працював в Київській групі «Цирк на сцені» режисером, а згодом головним режисером. За високе циркове мистецтво в 1969р. присвоєно почесне звання «Заслужений артист УРСР».

2. Чеколтан Євгеній Фролович.
Народився 19.07.1919р. в м. Київ. Почав працювати з 1937р. Артист номеру «Акробати ексцентрики». Працював у клоунській групі під керівництвом народного артиста О. Попова. Нагороджений дипломом ІІІ ступеня. В Київську групу «Цирк на сцені» поступив в 1969р. на посаду режисера-постановника, а згодом був переведений на посаду головного режисера. Нагороджений медаллю Міністерства культури СРСР. В 1977р. присвоєно почесне звання «Заслужений артист УРСР».

3. Поташнік Бенціон Давидович.
Народився 27.05.1927р. в м. Києві. В 1961р. закінчив Київський державний університет ім.. Т.Г. Шевченко, також закінчив студію при театрі ім.. І.Франка. Працював в Київській групі «Цирк на сцені» режисером-постановником. За постановку циркових програм в 1977р. присвоєно почесне звання «Заслужений артист УРСР».

4. Маренков Василь Григорович.
Народився 22.04.1992р. в м. Бобров Вороніжської області. Артист номеру «Акробати на шарі». Учасник Великої Вітчизняної війни. Нагороджений орденами та медалями. Відзначений Дипломом Комітету по справах мистецтв при СНК СРСР – 1946р., а також БС енциклопедіями – 1949р., 1954р., театральна енциклопедія – 1961р. В 1985р. нагороджений медаллю «В пам'ять 1500-річчю Києва». Працював головним режисером Дирекції пересувних циркових колективів України.

5. Свідерська Маргарита Лук'янівна народилась 22.02.1924р. в с. Сосновка Вінницької області.. В Київській групі «Цирк на сцені» працювала з 1979р. Артистка розмовного та оригінального жанрів. За творчу діяльність в 1977р. присвоєно почесне звання «Заслужена артистка УРСР».

6. Груздєва Ольга Іванівна народилась 17.08.1930р. в м. Кінешма Іванівської області. В 1968р. закінчила музичну студію при Полтавському драматичному театрі ім.. Гоголя. В студії був створений номер «Музичні ексцентрики». За випуск номера з українським колоритом, за трудову діяльність і 1977р. присвоєно почесне звання «Заслужена артистка УРСР».

7. Гавран Петро Константинович народився 26.04.1932р. в с. Махначка в Польщі. Артист оригінального жанру. Нагороджений значком «За отличную работу» Міністерством культури СССР. Працював в Київській групі «Цирк на сцені» з 1957р.

8. Звєрєва Зінаїда Данилівна.
Народилась 20.06.1924р. в м. Києві. Артистка розмовного та оригінального жанрів. В 1971р. нагороджена значком «За отличную работу» Міністерством культури СССР.

9. Шульженко Віктор Олексійович народився 04.10.1938р. в м. Черкаси. В 1961р. закінчив Луганський державний педагогічний інститут. Майстер спорту. Працював тренером. В 1964р. створив номер «Художньо-акробатична група» і почав працювати в Київській групі «Цирк на сцені». За творчу трудову діяльність в 1974р. присвоєно почесне звання «Заслужений артист УРСР». Пенсіонер. Працює керівником народної циркової студії «Родник» м. Луганська.

10. Савєльєв Юрій Олександрович народився 07.07.1942р. в с.   Боженовка Горьківської області. Артист номеру «Повітряний гімнаст на бамбуці». Нагороджений дипломом на Всесоюзному конкурсі артистів цирку. За творчу і трудову діяльність в 1977р. присвоєно почесне звання «Заслужений артист УРСР».

11. Мак Володимир Олександрович народився 29.01.1942р. в с. Великий Токмак Запорізької області. Артист номеру «Повітряні гімнасти на ловіторці». Працював в Київській групі «Цирк на сцені» з 1963р. Нагороджений значком «За отличную работу» Міністерством культури СССР. Працював керівником народної студії в м. Константинівка Донецької області.

12. Пастухова Валентина Михайлівна народилась 20.09.1941р. в м. Находка Приморського краю. Артистка номеру «Акробати-вольтижери». В 1963р. закінчила Київську естрадно-циркову студію. За створення та виконання трюку «Пуант во лбу партнера», за високу майстерність одержала звання Лауреата Всесоюзного конкурсу артистів цирку в 1970р. Працювала балетмейстером-постановником в Дирекції пересувних циркових колективів України.

13. Пастухов Генадій Лаврентійович народився 24.06.1940р. в м. Луганськ. Артист номеру «Акробати-вольтижери». В 1963р. закінчив Київську естрадно-циркову студію. В 1970р. за створення і виконання трюку «Пуант во лбу партнера», за високу майстерність одержав звання Лауреата Всесоюзного конкурсу артистів цирку.

14. Шкуратько Юрій Гаврилович народився 28.02.163р. в с. Трудовка Донецької області. Артист номеру «Еквілібр на котушках». В Дирекції Українських колективів «Цирк на сцені» працював з 1979р. За високий професіоналізм в 1989р. присвоєно почесне звання «Заслужений артист УРСР».

15. Руденко Валентина Архипівна народилась 15.06.1952р. в с. Гусаково Черкаської області. Артистка номеру «Пластичний етюд  з хула-хупами». В Київській групі «Цирк на сцені» працювала з 1969р. Дипломант республіканського конкурсу артистів цирку. В 1985р. за створення нового номера «Болеро» присвоєно почесне звання «Заслужена артистка УРСР».

16. Картуков Генадій Олександрович народився 15.01.1943р. в м. Першоуральськ Свердловської області. Артист номера «Повітряний гімнаст». Згодом створив номер «Клоун». За творчу трудову діяльність в 1977р. присвоєно почесне звання «Заслужений артист УРСР».

17. Сєргєєв Віталій Семенович народився 27.04.1946р. в м. Канаш Чуваської АРСР. Артист номера «Повітряні гімнасти на ловіторці»,  створили багато нових номерів. Неодноразово виїжджали на гастролі за кордон.
.... Та ряд інших артистів - хто своєю самовідданою творчою працею дуже часто, в надзвичайно складних умовах - творили історію цирку, даруючи людям радість та можливість доторкнутись до  прекрасного.

З початку створення Дирекції, її очолювали такі керівники:

1. Лін Захар Максимович - з 29.07.1950 р. по 22.09.1953 р.
2. Коротков Борис Константинович-з 04.10.1953р. по 06.11.1963р.
3. Черненко Борис Іванович - з 25.01.1964 р. по 29.03.1968 р.
4. Брикульський Федір Афанасійович-з 02.07.1968р. по 01.03.1974 р.
5. Гриценюк Олег Євгенійович - з 25.02.1974 р. по 02.01.1979 р.
6. Стефанов Віктор Михайлович - з 18.05.1979 р. по 16.07.1986 р.
7. Дзуєнко Володимир Максимович - з 08.08.1986 р. по 13.08.1990 р.
8. Книш Павло Петрович - з 27.08.1990 р. по 14.04.2005 р.
9. Янчук Петро Михайлович - з 07.07.2005 р. по 07.07.2007 р.
10. Книш Павло Петрович - з 24.07.2007 р.-  по теперішній час.     
    
     Циркове мистецтво – це один із найдавніших, найвидовищніших і найулюбленіших жанрів мистецтва. Циркова галузь в Україні має свою історію та здобутки, які визнані на світовому рівні.
  А на завершення розповіді про історію Державного підприємства «Дирекція пересувних циркових колективів України»  наведемо вірш високого цінителя циркового мистецтва видатного українського поета Максима Рильського:

ЦИРК
Дитя і воїн,  син і мати,
І наймолодший, і старий
Сміятись, тішитись, плескати
Ідуть під купол цирковий.
Слова тут бистрі, як рефрени
Дотепословця Беранже.
Тут гострі пахощі арени,
І трубить слон, і кінь ірже.
І під склепінням людське тіло
Злітає дивовижно-сміло,
І у грудях стискає дух
Математично строгий рух.
Хвала артистам з дивним хистом,
Веселій пристрасті хвала!
Тут юність наша золотистим
Цвітастим маревом пройшла!

                                                                                М. Рильський


 
 
Назад до вмісту | Назад до головного меню